Lekcja nr 11 – Ogonki

Aby teksty napisane po polsku były czytelne na www należy zmienić polskie litery na odpowiednie znaki ISO 8859-2 lub UTF-8 .
Można to zrobić „ręcznie”, ale łatwiej używając programów (zresztą darmowych).

Praktyka
Każdą stronę zaczynam od wpisania poniższego polecenia:

< META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-2" >

Służy one do uruchomienia odpowiedniego standardu kodowania przeglądarki u odwiedzającego.

Znaki diaktryczne w krótkich tekstach koduję „ręcznie” wymieniając litery na znaczniki. Wśród własnych poleceń zazwyczaj używanego edytora tekstowego WebPager Xpress lub zwykłego notatnika mam przykład w ISO 8859-2, który kopiuję do kodu i znaki diaktryczne zamieniam na znaczniki:

< !- Ą ą Ć ć Ę ę Ł ł Ń ń Ó ó Ś ś Ź ź Ż ż -- >

Jeżeli pracuję w Windows, to poprawiam teksty pisane bez „ogonków” używając korektora „Polish Spell-checker” dla Worda 6.0.
Jeśli pracuję w Macintoshu, to do tego samego celu używam korektora „Polski Słownik” dla ClarisWorks.
Do zmiany standardu CP 1250 na ISO 8859-2 używam narzędzi opisanych niżej.

Czasem stosuję inną metodę: w gotowych stronach, zakodowanych w CP 1250 (najczęsciej używam CP 1252), wymieniam niestandardowe znaczniki na ISO 8859-2, korzystając z funkcji Edit –> Multi File Replace wspomnianego edytora. Dla łatwego ich znalezienia mam odpowiedni przykład w zbiorze własnych poleceń:

< !-- Ą ą ? ? ? -- >

Narzędzia
Dla Windows rewelacyjnym programem konwertującym są OGONKI 97 . Można nim łatwo zmienić CP 1250 na ISO 8859-2 lub Unicode.

Często spotykane błędy
Najpopularniejszym błędem w kodowaniu polskich znaków diaktrycznych jest stosowanie standardu CP 1250 zamiast ISO 8859-2.
Jego źródłem jest zazwyczaj użycie tekstu sporządzonego, w jedym z edytorów firmy Microsoft lub ignorancja konstruktora strony. Roztargnieni webdesignerzy zapominają też o zmianie kodu liter.

Niektóre ze znaków diaktrycznych mogą być widoczne jak prawidłowo zakodowane (w edytorach i przeglądarkach konstruktorów stron www), ale nie znaczy to, że tak samo będą wyglądały w przeglądarkach innych komputerów. Dlatego warto porównać własne znaczniki ze znajdującymi się na tej stronie lub na stronach zawierajacych ich zestawy: ISO 8859-2 oraz ISO 8859-1

Większość znaczników ISO 8859-2 pokazałem z pomocą &kodu;, ale użyłem ilustracji dla zademonstrowania rzeczywistego wyglądu tych znaczników, które zmieniłyby wygląd ze względu na rodzaj kodowania strony.
W komputerach z systemem Windows wszystkie znaczniki (w obu tabelach) powinny pokazać się prawidlowo, a w Macintoshu zamiast niektórych znaczników ujrzymy znak zapytania.

——————————————————————————————————-
Przy tworzeniu kursu korzystałem min. z http://webmaster.helion.pl/kurshtml/