Biwak – krok po kroku


Krok 1.
Zastanów się po co robisz biwak. Czy masz coś do zrealizowania, czy po prostu chciałbyś pojechać i się pobawić z zuchami lub harcerzami?

Krok 2.
Czy wiesz kto ma pojechać na biwak? Czy będą to harcerze z Twojej drużyny, czy raczej biwak dla kilku drużyn? A może to wyjazd funkcyjnych?

Krok 3.
Jak już znasz odpowiedź na powyższe pytania – ustal miejsce. Upewnij się, że masz zarezerwowany nocleg. Domów kwestię wyżywienia. Nie pozwól na to, aby na biwaku z napiętym programem szkoleniowym trzeba było poświęcać codzinnie godzinę na przygotowanie jedzenia. Samo jedzenie to i tak duża strata czasu :-). Zasstanów się, czy posiłku nie można wykorzystać do zajęć programowych?

Krok 4.
Stwórz zarys planu. Od tego momentu nie pozwól na zmianę decyzji o charakterze tego wyjazdu. Jeśli zdecydowałeś się na warszaty, to niech już tak zostanie.Wykorzystaj walory terenu. To nieprawda, że to obojętne gdzie się jedzie. To też ważne, nawet na warsztatach.

Krok 5.
Poinformuj komendanta szczepu lub hufca o zamiarze wyjazdu. Wypełnij kartę biwaku. Upewnij się, że masz załatwione ubezpieczenie, a jeśłi go nie masz, to ubezpiecz wszystkich (siebie też). Nie czekaj z kartą biwaku na ostatni dzień. Złóż kartę do podpisu wcześniej. Przy odboiorze karty możesz dostarczyć listę uczestników.

Krok 6.
Przygotuj plan finansowy wyjazdu. Uwzglęnij wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Skosultuj ten plan z kimś, kto zrobił juz jakiś biwak w swoim życiu. Oblicz koszt dla uczestnika.

Krok 7.
Upewnij się, że wszystko jest zaplanowane, zarezerwowane, kupione.

Krok 8.
Przygotuj informację na piśmie o całym biwaku. Daj ją zuchom lub harcerzom aby przkazali tą informację rodzicom.

Krok 9.
Gdy ktoś zdecydował się na wyjazd, to jest tam od początku do końca. Dotyczy to tak uczestników jak i kadry. Wyjazdy “w trakcie” psują biwak.

Krok 10.
Zrób dobre rozliczenie finansowe biwaku. Pochwal się swoim wyjazdem pisząc artykuł do lokalnej pracy lub umieszczając taką informację w internecie.

MTG