Poniżej znajdziecie tłumaczenie tekstu z amerykańskiego pisma Scouting wydawanego przez Boys Scouts of America. Mimo iż jest dość ogólny, to myślę, że w kontekście zbliżającego się JOTT i MORS-a jego lektura może być pożyteczna.
Tekst: Karen Berger, zdjęcia: John R. Fulton Jr
Nie opuszczaj swego domu na wędrówkę bez tych podstawowych przedmiotów. Mogą one ocalić Twoje życie.
Wymienione w artykule 10 rzeczy niezbędnych to przedmioty, które każdy żądny przygód powinien mieć ze sobą. Pierwotna lista została stworzona w roku 1930 przez The Mountaineers, organizację bazującą na wędrowaniu i wspinaczce, której członkowie wyruszali nie zważając na straszną pogodę w różne rejony (deszczowe North Cascades, wzdłuż Olympic Penisula i pokryte śniegiem stoki Mount Rainier).
Lista The Mountaineers została stworzona, aby zapewnić bezpieczeństwo w razie wypadku, zranienia czy innej niebezpiecznej przygody. Z czasem lista ulegała zmianom, ale jej sedno pozostało. Siedemdziesiąt lat później możemy tę listę znaleźć w wielu przewodnikach – także w ostatniej wersji Boy Scout Fieldbook.
Oto, czego potrzebujecie i dlaczego:
1. Scyzoryk lub narzędzie wielofunkcyjne
Umożliwi on pocięcie ubrania na pasy (potencjalne bandaże), usunięcie drzazgi, naprawienie zepsutych okularów, i posłuży w mnóstwie sytuacji (nie tylko do przysłowiowego krojenia sera i otwierania puszek).
2. Zestaw pierwszej pomocy
Taki zestaw dla turystów pieszych możesz kupić czasem gotowy w sklepie ale można przygotować swój z własnym zestawem leków i maści (np. przydatne na świeżym powietrzu maści na swędzenia i wysypki). Możesz zwiększyć swoją skuteczność poprzez ukończenie szesnastogodzinnego Kursu Podstawowego Pierwszej Pomocy organizowanego przez Amerykański Czerwony Krzyż (w polskich warunkach może to być np. kurs na BORM – przyp. tłum.)
3. Dodatkowa odzież
Powyżej granicy lasu zawsze bierz ze sobą jedno okrycie więcej niż myślisz, że będzie potrzebne. Dwie rady: unikaj bawełny (schnie powoli i zatrzymuje wilgoć przy skórze) i zawsze noś kapelusz. Wiatro i wodoodporna kurtka może pomóc w surowych górskich warunkach. Dodatkowe skarpety utrzymają Twoje stopy ciepłe.
4. Latarka z dodatkowymi bateriami
Latarka pozwoli Ci znaleźć drogę i dać sygnały w celu wezwania pomocy. Przydatne są zwłaszcza tzw. czołówki, dzięki którym ręce pozostają wolne.
5. Peleryna
Pamiętaj, że góry mają nieprzewidywalną pogodę i burze mogą pojawiać się nagle i gwałtownie. Nawet w zwykłym lesie deszcz może wychłodzić Twoje ciało i spowodować hipotermię. Peleryna zabezpieczy nie tylko przed deszczem, ale także przed zimnem wiatrem, i wszelkimi insektami.
6. Butelka z wodą
Bez odpowiedniej ilości wody twoje mięśnie i organizm nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Będziesz podatny na hipotermię, chorobę wysokościową, nie wspominając o dokuczliwym pragnieniu. Doświadczeni zawsze noszą przy sobie duży zapas wody i zatrzymują się często by się napić.
7. Mapa i kompas
Mapa mówi Ci nie tylko, gdzie jesteś i jak daleko musisz iść, ale także pomoże znaleźć Ci kemping, wodę a także bezpieczne miejsce w razie wypadku. Kompas pomoże znaleźć ci drogę zwłaszcza przez nieznany teren a także podczas załamania pogody, kiedy jest zła widoczność. GPS (Global Positioning System) może Ci także pomóc, ale w tym wypadku także musisz umieć czytać mapę.
8. Zapałki i rozpałka
Ciepło ognia i gorący napój mogą pomóc zapobiec hipotermii. Ogień może być także sygnałem, kiedy się zgubisz. Noś zapałki i małą ilość rozpałki zabezpieczoną w torebce. Wcześniejsze zamoczenie zapałek w parafinie uczyni je wodoodpornymi. Dostępne w sklepach specjalne zapałki (tzw. sztormówki) są także dobrym wyborem.
Za rozpałkę posłużyć mogą dowolne palne przedmioty – skrawki płótna, papieru. Szczególnie dobre są igły sosnowe i kora brzozowa gdyż palą się nawet mokre.
9. Kremy i okulary przeciwsłoneczne
Powyżej granicy lasu, kiedy skóra jest narażona na połączone działanie śniegu i słońca, potrzebujesz okularów przeciwsłonecznych by zapobiec ślepocie śnieżnej i kremu, aby zapobiec oparzeniom. Kupuj okulary z filtrem UV, solidne i z bocznymi osłonami zawierającym dziurki (by nie parowały). Nie używaj kremów starszych niż jeden sezon gdyż prawdopodobnie straciły one czynnik chroniący – SPF. Jasny kapelusz z szerokim rondem również może przynieść dobry efekt ochronny. W warunkach pustynnych używaj ubrań jasnych i luźnych z długimi rękawami.
10. Żywność
Nic tak nie dodaje energii i nie podnosi na duchu jak mały posiłek. Możesz zrobić swoją własną mieszankę z orzechów, rodzynek, chipsów bananowych i kawałków czekolady. Połączenie tłuszczu, cukrów i potasu dostarczy szybko energię i zapewni wymianę elektrolitów.
Zawsze bierz trochę więcej jedzenia niż się spodziewasz, że będzie potrzebne. Wiele rzeczy może trwać dłużej niż się spodziewałeś – możesz się zgubić, zranić czy być w trudnym terenie.
Ostatnia książka Karen Berger – More Everyday Wisdom odpowie na wiele Waszych pytań. Odwiedźcie jej stronę www.hikerwriter.com
Tłumaczył Michał Łabudzki