Jak motywować?

Przygotowując się do zajęć natrafiłem na tekst, który chyba pomoże Wam motywować harcerzy. Do działania, do zdobywania stopni, itd. Oto on. Pożytecznej lektury.

STAWIAJ CELE
Bez wielkiego celu nie ma motywacji! Cel aktywizuje energię, której się nie spodziewasz. Ci, którzy chcą coś osiągnąć są w stanie rozwijać własne umiejętności a nawet wzrosnąć ponad samych siebie. Ktoś kto ma cel: zarobić na utrzymanie może pracować prawidłowo, ale wielkie, satysfakcjonujące osiągnięcia nie są dla niego.

DZIĘKUJ I WYRAŻAJ ZAUFANIE
Docenienie pracy lub osiągnięć stanowi podstawową potrzebę człowieka. Bez tego czułby się psychicznie „głodny”, stałby się skłonny do depresji lub agresywny. Może to dziwne, ale ludzie (szczególnie ci), którzy wzbraniają się przed wykonaniem zadań odczuwają szczególnie nasiloną potrzebę uznania. Inaczej – negują możliwość sukcesu. To lepsze niż być niezauważonym. Uznanie jest jednocześnie motywowaniem. Pragnienie zwiększonego uznania idzie w parze z chęcią osiągania lepszych wyników.
Krytyka przez zasoby!

DOSTRZEGAJ SUKCESY
Osiąganie sukcesu uskrzydla, w najdosłowniejszym znaczeniu tego wyrazu i motywuje do większego zaangażowania dla wspólnej sprawy. Ludzie bez sukcesu stają się balastem dla zespołu – mają niszczący wpływ na dobrą atmosferę w zespole.
Dbaj o atmosferę wzajemnego szacunku. To motywuje do rozwoju, wnoszenia własnych pomysłów, szukania możliwości.

DBAJ O SWÓJ AUTORYTET
Nie chodzi o autorytet stanowiska, ale o ten NATURALNY wynikający z osobowości. To jest promieniujące. Taki człowiek działa dzięki temu JAKI JEST, a nie KIM JEST; uwzględnia dobro wszystkich. Twój cel to stymulowanie do rozwijania ich INDYWIDUALNYCH UMIEJĘTNOŚCI zgodnie z ich predyspozycjami.

WZBUDZAJ ENTUZJAZM
Chodzi o entuzjazm odczuwany do idei i zadań. Może powstać tylko wtedy, gdy widzi się sens działania. To pomaga koncentrować się na jednej sprawie – a to jest początek entuzjazmu.

Entuzjazm, z którym przystępujesz do wykonania zadania jest punktem wyjścia do osiągnięcia autentycznego sukcesu, a tym samym zrobienia kariery, która cię rzeczywiście usatysfakcjonuje. Wtedy sukces sam przyjdzie – prawdziwy sukces dający głębokie poczucie spełnienia i satysfakcję.
Praca z konieczności nie ma nic wspólnego z entuzjazmem i sukcesem. Trudno jest się wtedy angażować. To jest postawa pasywna. Sfrustrowana osoba potrzebuje wrażliwego kierownictwa, perspektyw na przyszłość – dopiero wtedy pozwoli wzbudzić w sobie entuzjazm. … ale najpierw trzeba wzbudzić entuzjazm w sobie.

Przed człowiekiem zafascynowanym swym celem nie ma przeszkód. On dokładnie wie czego chce, ponieważ płynie to prosto z jego serca.
Motywowanie słowami to zbyt mało. Jedynie własną osobowością można wywierać wpływ na innych ludzi. Nie można bronić się przed czyimś osobistym wpływem, natomiast można bronić się przed słowami. Nikt nie może zamknąć przed tobą drzwi lub odmówić ci, jeżeli jesteś przekonany do swych zadań i wykonujesz je z zaangażowaniem.

Cele:
Wyrywaj ludzi z letargu, z monotonii i otępienia czynnościami zawodowymi – wskaż im zadania, które nadają ich egzystencji sens i radość – radość życia.
Daj im impuls.
Pokaż im cele, pozwól kreować wizje, wzbudź przekonanie, że wspólnie osiągną wszystko, bo razem są silni.
Gdy jesteś opanowany swoją wizją – twój wewnętrzny entuzjazm staje się widoczny. Oczy ci płoną, głos wyraża przekonanie i pewność siebie, język twojego ciała jasno wykazuje, że tkwi w tobie energia, masz określone plany i chcesz je zdecydowanie realizować. Promieniujesz entuzjazmem.

FASCYNACJA
Używanie słów nie wystarczy.
Chodzi o umiejętność nadawania słowom życia i siły wyrazu. Chodzi o to, żeby przemawiać do serc, a nie tylko do rozumu.
Przenieś swoje uczucia na innych jak iskrę. Apeluj do sfery emocjonalnej odbiorców, do każdego osobiście.
Wypełniaj idee życiem. Twoja osobowość ma być fascynująca i żywa.
Entuzjazm i fascynacja działają same z siebie – oddziaływają na innych ludzi.
Jednak jest to możliwe wtedy i tylko wtedy, gdy sam jesteś oczarowany własnymi ideami i pomysłami. Wtedy jest to wystarczająco silne by przenieść się na innych.
Fascynacja to najsilniejsza forma przyciągania.
Nie bądź przeciętny – nie gub się w masie!

Na podstawie: „Charyzma” – Nikolaus B. Enkelmann
Źródło: www.KefAnn.pl