Biała Sowa: Nadchodzi kolejna akcja letnia

Nie powiem, która w moim harcerskim życiu, bo niektórzy by nie uwierzyli, że tak długo można egzystować na tym najlepszym ze światów. Na pytanie: kiedy należy zacząć przygotowania do obozu? – odpowiedź jest krótka: na poprzednim obozie. W przypadku nowej drużyny: na pierwszej zbiórce. Zatem, jeżeli tak potraktowałeś przygotowania do wakacji, to wiesz o co chodzi.

Zważywszy ilość wspólnie spędzonych godzin, obóz zapewnia dużo dłuższy kontakt drużynowego z harcerzami niż wszystkie zbiórki w roku. Spotkacie się w różnych sytuacjach.
Baza obozowa też przed akcją...
Od pobudki do ciszy nocnej, przez gimnastykę, toaletę poranną, porządkowanie namiotów, apel poranny, śniadanie, zajęcia programowe, obiad, ciszę poobiednią, zajęcia popołudniowe, kolację, toaletę wieczorną, spotkanie przy ognisku (codzienne!) zakończone kręgiem. Dziesiątki sytuacji wychowawczych! I twoja rola jako naczelnego wychowawcy, starszego brata. Coś z ciebie zostanie w twoich harcerzach.

Zastanów się, co chciałbyś im zostawić na resztę życia. Czy nawyk codziennego mycia zębów, czy umiejętność osiągnięcia kilku chwil skupienia, czy radość i dumę z samodzielnego wystąpienia przed dużym audytorium ( ognisko nadaje się do tego celu znakomicie!, ilu zakompleksionych przełamie lęk przed wystąpieniami publicznymi), czy może przestawienie się z odbioru na nadawanie.

Tak, zdejmij mu słuchawki z uszu i zachęć do wystąpienia niejako z drugiej strony słuchawek. Zachęć do wspólnego śpiewu nie tylko piosenek Michała Wiśniewskiego, czy o Baśce, która miała fajny biust, ale tradycyjnych i nowszych harcerskich, czy turystycznych. Nie pozwól, by „Z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór…” odeszła w mrok zapomnienia. Nie pozwól zwłaszcza, żeby przy ognisku harcerskim pojawiła się szmira, kicz i słone kawały, zasłyszane od pijanego wujcia.

A propos turystyki. Pamiętaj o pieszych wędrówkach. To ważne w zmotoryzowanym społeczeństwie przypomnienie, że nogi służą do chodzenia, a nocleg spędzony w stodole może świetnie zregenerować siły. Dopilnuj, by mundur twojego harcerza był czysty i miał zapięte wszystkie guziki, a postawa wartownika licowała z pełnionymi obowiązkami.
Baza obozowa też przed akcją...
Cały czas pamiętaj, że przyjeżdżający na obóz harcerze są w twoich rękach tworzywem, zadatkiem na lepszego człowieka i obywatela. Nie toleruj bylejakości i rozmemłania. Pamiętaj o Prawie Harcerskim, o jego wszystkich punktach. Nie udawaj, że nie ma dziesiątego. Chyba, że sam go nie uznajesz. Ale co w takim razie chcesz robić w HARCERSTWIE?! Doprowadź do świadomości uczestnika obozu, że cisza nocna jest i musi być ciszą, a pobudka szybkim poderwaniem się ze snu. Naucz go, że najtrudniej jest pokonać samego siebie, opanować własne słabości. Niech pomoże ci w tym udział w niedzielnej mszy świętej. Nie udawaj, że to cię nie obchodzi, że to wybór osobisty człowieka. Już żyjesz w wolnym kraju.


Nie bój się pokazać swoich przekonań, także religijnych. Pomóż harcerzom wypełnić ich religijne obowiązki. Pamiętaj, że patronem Harcerstwa Polskiego jest bł. ks. Stefan Frelichowski, a Jan Paweł II powiedział w Toruniu „ Zwracam się do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania”.

Dla piszącego te słowa pierwszy obóz harcerski był wzorcem na całe harcerskie życie. Zawdzięcza to wspaniałym instruktorom, prawdziwym Harcerzom, którzy w cywilu byli Kimś i w harcerstwie także.

Pamiętaj o tym Druhno Drużynowa i Druhu Drużynowy. Na pewno o Tobie po latach też tak ktoś powie. Oby!

BIAŁA SOWA przed akcją 2003.