O czym marzą drużynowi?
Wiosną 3 lata temu najdłuższy weekend majowy nowożytnej Europy spędziłam w ośrodku Harcerskim na Głodówce. Piękne to miejsce, wspaniałą panorama Tatr, majowe powietrze… Warunki w sam raz do konstruktywnej pracy!
W takich właśnie okolicznościach zespół instruktorów Wydziału Programowego pracował nad przygotowaniem materiałów zjazdowych. Powstał wówczas materiał pomocny potem przy tworzeniu „Deklaracji Ideowej XXXII Zjazdu ZHP “BĄDŹMY CZYTELNI, BĄDŹMY WIDOCZNI, BĄDŹMY OTWARCI” . na grudniowym zjeździe. Dla mnie osobiście efekt tego tygodnia był taki, że po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że w całym naszym Związku tym, kto tworzy charakter Harcerstwa jest drużynowa/drużynowy. To on i ona pracuje na co dzień z harcerkami i harcerzami, prowadzi zastęp zastępowych, organizuje obóz i zimowisko, ciągle się kształci i rozwija…
Każdy przecież wie, jak ważni są drużynowi i potrafi wymienić jeszcze z 20 powodów do docenienia ich roli. Wracając z Głodówki (do Bydgoszczy przez Warszawę, a tu PKS pojechał gdzieś na dworzec Warszawa Zachodnia, gdzie była Centralna, to wiedziałam, ale Zachodnia? Wpadłam w konsternację..) myślałam o moim pierwszym drużynowym, Phazim, który jest dla mnie do dzisiaj autorytetem, i o Michu, również drużynowym, przyjacielu i wyroczni…Zastanawiam się, o czym marzą drużynowi? Z czego są najbardziej dumni? W czym potrzebują pomocy lub wsparcia?
Myślę, że odpowiedzią na potrzeby drużynowej i drużynowego może być Ogólnopolski Zlot Drużynowych!
Zlot będzie miał miejsce w Ośrodku Harcerskim w Perkozie. Ja osobiście uwielbiam to miejsce – pogranicze Warmii i Mazur, wspaniałe Jezioro Pluszne, las…i harcerki i harcerze!
Będzie to Zlot, jakiego jeszcze nie było. Chciałabym, aby na tym Zlocie drużynowe i drużynowi poczuli, jak ważni są dla Związku.
Co nas czeka na Zlocie?
Perkoz zaprasza drużynowych i drużynowe już od rana w czwartek, 21 sierpnia. Wtedy będzie można się zgłosić w recepcji, odebrać identyfikator i materiały. Tego dnia rozbijemy nasze namioty w biwakach. Chciałabym, aby zdobnictwo nawiązywało do „Barw Przyszłości”. Tego dnia będzie można skorzystać z oferty ośrodka, popływać łódką czy kajakiem, wytrawniejsi – żaglówką, będzie można wybrać się na wycieczkę rowerową lub pieszą wędrówkę. Ze sprzętu ośrodka będzie można korzystać za drobną opłatą. Późnym popołudniem spotkamy się na apelu inauguracyjnym, wieczorem – na koncercie.
Piątek poświęcony będzie warsztatowi pracy drużynowego. Na zajęciach uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę harcerską, przede wszystkim w zakresie metody harcerskiej. Zwrócimy uwagę na nowe rozwiązania metodyczne. Zdobyta i poszerzona wiedza ma pomóc drużynowym w realizowaniu wychowawczej służby przez wykorzystanie nowoczesnego programu i odpowiednich rozwiązań metodycznych. Będziemy chcieli również zaproponować próbę dyskusji o motywacji, jak również o tym, że przecież od sukcesu drużynowego zależy realizacja wizji całego Harcerstwa. Zajmiemy się też samokształceniem i dążeniem do doskonałości.
Wysoki poziom merytoryczny zajęć gwarantuje kadra CSI!
Sobota będzie dniem „Barw Przyszłości”. Chcemy podsumować to, jakie „barwne” przedsięwzięcia już zostały podjęte i poszukać inspiracji do dalszej pracy z programem. Zajęcia będą związane z czterema „barwnymi” kierunkami: wychowaniem jako takim, wychowaniem europejskim i patriotycznym, wychowaniem ekonomicznym i harcerstwem na wsi. Na Zlocie będziemy również pamiętać o Kamyku – obchodzimy przecież Rok Aleksandra Kamińskiego; nie zapomnimy tez o tym, że 45 lat temu zaczęły działać drużyny Nieprzetartego Szlaku. Zajęcia te pozwolą przeżyć przygodę i znaleźć pomysły do pracy w drużynie. Przewidziane są również inne „atrakcje harcerskie” – będziemy o tym na bieżąco informować na łamach „Czuwaj” i na stronie www.zlotdruzynowych.zhp.org.pl .
Wieczorami spotkamy się na koncertach, ogniskach i ogniobraniu.
Co jeszcze nas czeka na Zlocie? – oczywiście – wspaniała atmosfera! Ja już wyobrażam sobie rozgwieżdżone niebo, kantynę, muzykę, dźwięk skrzypiec, tańce…Dziedziniec miasteczka zlotowego…Znajomych i nieznajomych z kursów, szlaków wędrówek, innych zlotów…Jest zima, luty, mróz…z ja marzę o trzasku gałęzi wieczornego ogniska sierpniowego…
Niedziela, ostatni dzień Zlotu, to wielka gra ekologiczna. Perkoz jest wspaniałym miejscem do tego, aby uczyć się szacunku do przyrody w praktyce!
W niedzielę odbędzie się również Msza Święta. Pożegnamy się natomiast na apelu końcowym.
Drużynowi i drużynowe będą uczestniczy w zajęciach na podstawie biletów. Na konkretne zajęcia będzie można się zapisać przez Internet! Zaglądajcie, proszę, na zlotową stronę internetową.
Zlot będzie okazją do tego, aby doświadczyć wspaniałej harcerskiej przygody. Jednocześnie można będzie się wiele nauczyć – druhowie drużynowi, druhny drużynowe – będziecie mieć możliwość zdobycia takiej wiedzy i umiejętności, które pozwolą Wam lepiej pracować z drużyną. Przy okazji Zlotu będzie można wziąć udział w zajęciach specjalnościowych – jest to propozycja adresowana również do tych drużynowych, którzy nie zasmakowali jeszcze tego rodzaju przygody i nie mają dotychczas doświadczenia i przygotowania. Przede wszystkim jednak – będzie to miejsce spotkania z innymi drużynowymi i drużynowymi z całej Polski. Czeka nas wspaniała okazja do wymiany doświadczeń, do podzielenia się z innymi drużynowymi radościami i kłopotami związanymi z prowadzeniem drużyny. Któż może to lepiej zrozumieć, niż inny drużynowy czy drużynowa? Zlot będzie też okazją do nawiązania dobrych, wartościowych kontaktów.
Ja nie już nie mogę się doczekać !
Do zobaczenia na Zlocie !
Z-ca Komendantki Zlotu ds. programu
hm. Ewa Gąsiorowska
[tekst pochodzi ze strony zlotowej: http://www.zlotdruzynowych.zhp.org.pl]