Internet stał się w bardzo krótkim czasie jedną z najważniejszych, najszybciej rozwijających się gałęzi technologicznych.
Od czasu, kiedy po raz pierwszy Internet ujrzał światło dzienne, minęło zaledwie 20 (a jeszcze cztery lata temu mało, kto spoza kręgów biznesowych słyszał o nim) lat. A już zagościł we wszystkich naszych dziedzinach życia. Obecnie każdy producent komputerów liczy się z tym, że wszystkie oferowane produkty muszą spełniać nie tylko wymagania konsumentów, ale także Internetu.
Wielkie emocje i nadzieje wzbudzać mogą wiadomości o supermagistrali informacyjnej. Bardzo łatwo jest opowiadać i zakładać, że Internet jest niewątpliwym krokiem w kierunku łączności, jaką prezentują nam opowieści i filmy popularnonaukowe.
Jest to oczywiście możliwe, jednak bardzo odległe w czasie. Możliwości składowania pamięci, transmisji danych, wyświetlania monitorów, modemów, inteligentnego oprogramowania wymagają jeszcze lat doświadczeń i pracy, aby były zdolne do pracy w standardzie supermagistrali. To, jak daleko nam jeszcze do urzeczywistnienia snów, dobrze ilustruje porównanie obecnej liczby użytkowników Internetu do ogólnej liczby mieszkańców naszej planety. Internet w swoim obecnym stanie nie mógłby obsłużyć nawet podwojonej liczby swoich klientów, nie mówiąc już o liczbie większej 250 razy. Nie wspominając już o urządzeniach potrzebnych dla 5 bilionów ludzi i 2,5 biliona serwerów obsługujących to towarzystwo.
Nie chcemy jednak wmawiać komuś, że Internet jest do niczego. Wręcz przeciwnie, programiści mają nadzieję, że Internet rozwinie się w najbliższym czasie do tego stopnia, że każdy będzie mógł w jakiś sposób korzystać z jego zasobów. Z nowej pamięci laserowej komunikacji światłowodowej, trójwymiarowej rzeczywistości wirtualnej
Bezustannie czynione są zabiegi o polepszenie usług internetowych. Prowadzone są prace nad skonstruowaniem nie tylko lepszych sieci, ale i łatwiejszych do modernizacji. Wprowadzenie nowej generacji protokołów TCP/IP ma również przyczynić się zwiększenia szybkości przepływu informacji. Tak samo nowy projekt adresowania domeny serwerów i klientów IP umożliwi nieograniczone nadawanie nazw. Wspomniiałem oczywiście tylko o niektórych możliwościach rozwoju Internetu.
Opisywane przez dziesięciolecia nieprawdopodobne możliwości komputerów, takie jak wideokonfereneje, natychmiastowy interaktywny dostęp do danych i serwisów informacyjnych, są już właściwie osiągalne. Aplikacje używające szybkich i niezawodnych transmisji danych w Internecie zalały świat biznesu, nauki i rozrywki. Możesz oglądać żywe obrazy, animacje, interaktywną telewizję, najnowsze i najcenniejsze księgi z bibliotek Watykańskich, nawet sprawdzić stan swojego konta, a wszystko to nie ruszając się ze swojego wygodnego fotela.
Internet jest miejscem, gdzie możesz znaleźć właściwie wszystko, wszystkie możliwe technologie, informacje i programy użytkowe, jakie tylko sobie wyobrazisz. Oczywiście mogą jeszcze nie spełniać twoich oczekiwań, programy mogą być powolne, błędne, a nawet niedostępne w momencie, gdy będziesz ich potrzebował. Jednak są tam, a wszelkie ich niedoskonałości tym dobitniej świadczą, że wszystko jest możliwe.
A.Ż. (webmaster@zhp.otwock.com.pl)